BASE Erhverv indgår aftale med AC Horsens

09.12.2014 | Presseomtale

Klaus Rønslev (t.v.), BASE Erhverv og Søren Jochumsen (t.h.), AC Horsens, har udvidet samarbejdet, og håber, at BASE Erhverv's bidrag med 1 % af omsætningen i postnummer 8700 i 2015 og evt. 2016 kan medvirke til, at klubbens talent/ungdomsafdeling kan blive reddet.


BASE Erhverv har indgået aftale med AC Horsens for at bidrage til bestræbelserne på at redde klubbens talentafdeling. BASE Erhverv bidrager med 1 % af omsætningen i postnummer 8700 i 2015. Det svarer til mellem 20 og 25 % af dækningsbidraget på en typisk byggeopgave. 

-Når vi bygger, har vi brug for en række samarbejdspartnere, og det vil være oplagt at vælge nogle, der også vil støtte AC Horsens under en eller anden form. AC Horsens har brug for penge her og nu for at redde sin ungdoms/talentafdeling, men det kan vi ikke give. I stedet vil vi med dette initiativ bidrage til den videre drift. Og i vores aftale indgår, at vi er parat til at forlænge den, så den også gælder i 2016 - altså at vi bidrager med
1 % af den omsætning, vi måtte få på bygge- eller vedligeholdelses-opgaver i postnummer 8700. Det er et signal om, at vi arbejder på en langsigtet løsning, siger direktør Klaus Rønslev, BASE Erhverv.

Læs mere her: Presseomtale om AC Horsens aftale